”Fantoma din moară”- Doina Ruști

”-Un om care fusese cuminte toată viața, începu Iulica, voia să știe care e diferența dintre rai și iad, așa că i-a cerut lui Dumnezeu să-i arate iadul. (…)

-(…)Dumnezeu îi arată iadul. Vede omul acolo tot felul de chinuri: Hrușciov fierbea în smoală, al Americii, cum îl cheamă, ardea de viu…

-Îl cheamă Nixon.

-Așa, Nixon ardea de viu. Și, deodată, ajunge omul într-o poiană, unde se futeau bine mersi Ceaușescu și Brigitte Bardot. Ăsta, nedumerit, îl întreabă pe Dumnezeu: Cum se poate, Doamne, ăia doi, conducătorii Rusiei și Americii, sunt vai de capul lor, în timp ce al nostru…Iar Dumnezeu îi răspunde: Păi, asta nu e pedeapsa lui Ceaușescu. E pedeapsa lui Brigitte Bardot.”

 

Publicat în CĂRȚI | Comentariile sunt dezactivate pentru ”Fantoma din moară”- Doina Ruști

Patru frunze și un brad

Azi am înmormântat cele patru frunze care atârnau pe un perete, ca semn al unei toamne frumoase. Le-am plimbat în palmă până la coșul de gunoi. Una s-a răzvrătit și nu a vrut să cadă în golul imund. A rămas alături, pe parchet, să doarmă cât o respirație a universului, până cineva nemilos cu ordinea și disciplina avea să înlăture pata maronie scovârgită și zbârcită. Eram tristă ca după un mort despre care știai că se va sfârși așa și amânasei despărțirea de el. De-asta nici nu-mi făcusem curaj să ating urmele toamnei, pe care mă încăpățânasem până atunci să le păstrez ca pe un tablou. Eram singură în încercarea asta grea, în care, din tabloul naturii pierdusem maroniul acela cald. În locul frunzelor apăruse în colț (același colț) un brad care lumina feeric, așa cum trebuie în povești și alte lucruri minunate. Bradul era arogant, își ocupase un loc important și atrăgea privirile tuturor. În comparație cu zvârcolirile frunzelor trimise la moarte azi, gesturile bradului erau libertine, îndrăznețe. El mai avea câteva zile de poposire printre oameni, apoi avea să sfârșească într-o cutie de carton, legată bine să nu plece la plimbare crengile răsfirate. Vedeam globuri aurii și roșii, mă oglindeam în suprafața lor lucioasă, îmi aranjam bretonul în apele rotunde ale micilor speranțe. Era liniște, liniștea dinaintea marelui dezmăț dionisiac. În curând toți vor pleca pe la sufletele lor, le vor întâlni din nou ca pe bradul ce va intra în hibernare, până când iar vor muri frunzele și iar vor înflori brazii.

text scris în decembrie 2016 și rămas un an în agendă

14581487_10208673375246415_2678697868975881441_n[1]

 

Publicat în ale vieții | Comentariile sunt dezactivate pentru Patru frunze și un brad

urare pentru cinefili

Publicat în ale vieții | Comentariile sunt dezactivate pentru urare pentru cinefili

DICȚIONAR 😃

25550490_10213873324294995_2545547185875699359_n[1]

Publicat în ale vieții, limba română | Comentariile sunt dezactivate pentru DICȚIONAR 😃

”IUDA”-Amos Oz

46-avanpremiera[1]

Ca și în cazul altor cărți ale acestui autor, și aceasta este fascinantă prin arta cu care aduce în fața cititorilor personaje înscrise pe o traiectorie a banalului, indivizi care nu au o biografie excepțională, dar oameni care devin eroii unei istorii vitrege. Amos Oz este un cronicar veritabil al  constituirii și dezvoltării unei țări în condiții războinice. Imaginea societății israeliene (conflictele interetnice, războaiele, luptele pentru independență care seceră vieți nenumărate, eforturile de constituire a unui stat puternic, civilizat, rolul important atribuit educației, culturii) este fundalul pe care e proiectat subiectul propriu-zis al romanului: povestea unui tânăr, Shmuel Asch, care, dezamăgit de o iubire în care investise prea multă energie, nesatisfăcut de provocările vieții de student și de răceala propriei familii, își regăsește forța de a trăi și dorința de a iubi, într-o casă, unde cunoaște doi oameni care îi arată alte ipostaze ale iubirii și alte fețe ale realității.

Titlul este justificat prin tema trădării și prin perspectiva diferită din care e văzut Iuda. Cartea oferă o altă imagine a relației dintre Isus și Iuda, personajul principal al cărții fiind preocupat de cercetarea unei teme cu semnificații profunde pentru acest spațiu geografic și cultural, ”Isus prin ochii evreilor”: ”Isus și ucenicii lui erau evrei din tată-n fiu. Însă în imaginația populară a creștinilor, singurul dintre ei care le-a rămas în memorie ca fiind evreu- și reprezentant al întregului popor evreu-e Iuda Iscariotul.(…) singurul creștin care a murit împreună cu Isus și nu a continuat să trăiască după el, singurul a cărui inimă a fost într-adevăr zdrobită la moartea lui Isus, tocmai el a fost văzut de sute de mii de ani, ca evreul cel mai reprezentativ. Cel mai abominabil și detestabil. Personificarea trădării, întruparea iudaismului și întruparea legăturii dintre iudaism și trădare.”; ”Iuda Iscariotul este deci creatorul, regizorul și producătorul operei crucificării. Aici au avut dreptate toate generațiile care l-au disprețuit și l-au batjocorit, poate chiar mai multă dreptate decât și-au imaginat. Nici chiar atunci când Isus își dădea sufletul în chinuri groaznice pe cruce, agonizând oră după oră în soarele fierbinte, cu sângele țâșnindu-i din toate rănile, cu muștele înfruptându-se din trupul lui sfârtecat, nici când i-au turnat oțet pe răni, lui Iuda nu i-a slăbit credința nicio clipă.(…) Iar Iuda, al cărui rost în viață se spulberase sub ochii lui îngroziți, Iuda care înțelesese că el, cu propriile mâini, provocase moartea omului îndrăgit și admirat, plecă și se spânzură. Așa muri primul creștin, notă Shmuel. Ultimul creștin. Singurul creștin.”

Am regăsit și trimiteri la spațiul românesc, personajele cărții  intersectându-și destinele cu evrei proveniți din țara noastră.

Cartea e frumoasă și datorită reflecțiilor  despre condiția umană („ Bărbații i se păreau aproape întotdeauna copilăroși și total dependenți de un lanț permanent de reușite și victorii fără de care se acresc și se ofilesc.”;”Nu cred în niciun fel de îndreptare a lumii (…) oricine vine s-o îndrepte se scufundă cu repeziciune în râuri de sânge.(…)Numai dacă ar dispărea de pe fața pământului într-o zi toate religiile și toate revoluțiile (…) ar fi mult mai puține războaie în lume. Omul, a scris cândva Immanuel Kant, nu e decât un buștean strâmb și rugos, prin natura lui. Și nu trebuie să încercăm să-l netezim, ca să nu ne scufundăm până la gât în sânge.”;” Ura nefondată e, după părerea mea, mai puțin rea decât dragostea nefondată: cei care  iubesc necondiționat toată omenirea, cavalerii salvatori ai lumii, cei care cu fiecare generație sar să ne izbăvească, fără a se găsi cineva care să ne salveze din mâinile lor”)

Așadar, citiți o carte frumoasă în care istoria se împletește cu poezia iubirii, în care oamenii găsesc puterea să vadă frumusețea vieții, deși au trăit războaie pe viață și pe moarte și retrăiesc în fiecare noapte tragedia uciderii propriului copil.

LOREDANA STAN

Publicat în CĂRȚI | Comentariile sunt dezactivate pentru ”IUDA”-Amos Oz

„ORICE OM”- GEO BOGZA

Orice om pe care nu pot să-l iubesc este pentru mine un
izvor de adâncă tristeţe.
Orice om pe care l-am iubit şi nu pot să-l mai iubesc,
înseamnă pentru mine un pas spre moarte.
Atunci când n-am să mai pot iubi pe nimeni, am să mor.
Voi, cei care ştiţi că meritaţi dragostea mea, aveţi grijă
să nu mă ucideţi.

Publicat în POEZIE | Comentariile sunt dezactivate pentru „ORICE OM”- GEO BOGZA

Baladă- EMIL BRUMARU

Eram la mare, tebecişti,
Atât de graşi, atât de trişti
Şi stam la bar, nebând, fumând,
În pielea albă tatuând

Durerile şi-apoi plângând:
De ce exist, de ce exişti?
Femeile cu şoldul gol

Şi sufleţelul de nămol
Treceau încet, zâmbeau adânc,
Aveau poşetă de oblânc
Şi-n fiecare mân-un ţânc
Făcut după un blând viol.
Tocuri ojate la pantofi,
Sâni mari ce-ar fi plăcut la grofi,
Talii bătute lin de vânt
Priveam, oftam făr-un cuvânt.
Cât de ciudat că eşti, că sunt
În piept cu-acelaşi rumen of.
Şi tot mai tragic surâdeam
Şi stam la bar, nu beam, fumam
Ţigări străine, lungi, subţiri.
O, preventorii, amintiri!
De ce mă mir, de ce te miri
Că fluturii trag roua-n ham?

Publicat în POEZIE | Comentariile sunt dezactivate pentru Baladă- EMIL BRUMARU

filme

”Dragostea e micuța moarte”-replică  din filmul  ”Un soir, un train”(1968).

Și tot despre moarte și iubire, dar și imoralitate, tinerețe și alte rele ale vieții e vorba în ”One Percent More Humid” (2017).

Două filme din epoci diferite, dar legate prin fire (in)vizibile de viață și de moarte.

Fără titlu1Fără titlu

 

 

 

 

Publicat în ale vieții | Comentariile sunt dezactivate pentru filme

Charlotte Gainsbourg

 

IUBIRE INDEFECTIBILĂ.

Publicat în ale vieții, muzici | Comentariile sunt dezactivate pentru Charlotte Gainsbourg

SĂRUTUL lui PICASSO

PabloPicasso-Sarutul-40x50cm[1]

Publicat în ale vieții | Comentariile sunt dezactivate pentru SĂRUTUL lui PICASSO