Trocul cu like-uri

Principiul DO UT DES (îți dau ca să-mi dai) e valabil și în schimbul de like-uri. Apreciezi o postare și după alte criterii decât cele ale valorii sau ale mesajului inteligent. Nu poți să îți arăți aprecierea la întâmplare, ci după ce ai studiat istoricul persoanei în cauză sau dacă a dat like și X, dacă a comentat ceva Y etc.

Trocul cu like-uri e comerțul acestor zile și spune ceva despre stupiditatea unora dintre cei care au abonament la internet.

Dați like-uri cu spor, asta e cartea de vizită a omului cu acces la internet. Înregimentați-vă la cârnatul de popor care apreciază comoditatea, clișeul și modernul.

LA CÂT MAI MULTE LIKE-URI ISTEȚE!

Publicat în ale vieții | Comentariile sunt dezactivate pentru Trocul cu like-uri

băltirea în mediocritate

Caracterul omului se vede și după cum știe să-și poarte suferința și după cum știe să piardă. E enervant omul slab, fără merite, dar care vrea să câștige și el ceva, o hârtie, ceva acolo, pe motiv că trebuie încurajat.

Cel care doarme în mediocritate, care pute a neștiință, care băltește în apa suficienței va clama întotdeauna dreptul de a face parte din elite, nevăzând că în jurul său e un mare gol pentru că el e centrul vidului.

Cel care nu știe ce e performanța pentru că nimeni nu l-a învățat și nici nu a putut să se desprindă din fața farfuriei cu clișee și puncte de suspensie inutile va țipa după nițică atenție și te va jigni pentru că nu l-ai privit ca pe un maestru.  Singurul răspuns pentru acești oameni e o tăcere sugestivă cuprinsă în gestul degetului care îl trimite în rândul mediocrilor și al neplăcuților.

Publicat în ale vieții | Comentariile sunt dezactivate pentru băltirea în mediocritate

vremea înghețului amoros

Ascultă ”My Kind of Love” și se gândește la câte feluri de iubire există. Nu are degete să numere câte revărsări de sentimente are omul într-o viață. S-a săturat de toată literatura lumii despre iubire, despre filosofia care analizează, caută și face uz de cuvinte frumoase. Prea multe vorbe despre orice de la cei pricepuți către cei care oricum pricep totul. Cine are nevoie să priceapă nu o să audă cuvinte de-amor, ci o să-și consume revărsările în gesturi primare. Mulți specialiști în dicționare ale amorului, multe cuvinte care se pierd în văzduh, înainte să părăsească gurile avizate. Astăzi vede prea multe cuvinte. Calcă pe ele ca pe frunze, ca pe zăpada îngerească menită să rămână pe pământ până la vremea dezghețării sufletelor. Înghețare plăcută, iubiri de toate felurile! Azi e vremea înghețului amoros.

Publicat în ale vieții | Comentariile sunt dezactivate pentru vremea înghețului amoros

lecția recunoștinței

Unii oameni nu au darul înțelegerii, nu pot să privească în profunzime lucrurile, se plictisesc să analizeze lucrurile și preferă să își facă rapid o părere și cu asta să rămână. Și atunci tu trebuie să le explici, să le desenezi ce reprezinți în viața lor, ce rol ai avut, ce cauți și de ce le vrei binele cu orice chip. Le desenezi din cuvinte iscusite, le trasezi conturul existenței voastre, le hașurezi punctele comune și le colorezi în roșu diferențele dintre voi. Dacă nici atunci nu înțelege, îl rogi pe doamne, doamne să îi arate el, să îi deseneze dacă întâlnirea voastră umană a fost una benefică, miraculoasă sau banală. Și toate desenele lumii i se vor întoarce la picioare ca să înțeleagă nerecunoscătorul ceva și să facă și el niște mâzgălituri prin care să marcheze trecerea pe pământ a celui care a primit lecția înțelegerii și a recunoștinței.

Publicat în ale vieții | Comentariile sunt dezactivate pentru lecția recunoștinței

post BACANALE

Două lucruri au rămas înregistrate pentru această dată din calendar, în jurnalul meu selectiv și profund subiectiv: urarea originală, adresată mie, de a avea parte în noul an de oameni buni și un eveniment de viață nefericit petrecut în familia unei tinere dragi. Între cele două evenimente se desfășoară viața care depinde și de alegerile noastre, dar și de întâmplările ce ne transformă, de multe ori,  în martori neputincioși ai propriei existențe.

E o artă să atragi în preajma ta doar ființe care să te merite, e o binecuvântare să poți să alungi urâtul și răul, dar e nedrept  să primești  lecția neputinței speței umane când de-abia ai început să ridici ochii spre cer și să înțelegi ce se întâmplă în jurul tău.

Publicat în ale vieții | Comentariile sunt dezactivate pentru post BACANALE

”Magic in the Moonlight”- pledoarie pentru magie, vrajă, mister

”Magic in the Moonlight” este cel mai recent film al lui Woody Allen. Cu magicul Colin Firth în rolul unui iluzionist chinez care în viața civilă este raționalistul intransigent, cu experiență de viață, pentru care nu mai există mistere nedezlegate, dar ușor de sedus de vraja și seducția unei femei seducătoare și pretins clarvăzătoare, interpretate de Emma Stone, filmul este și un poem  închinat peisajului rivierei franceze. (Ne-am obișnuit ca filmele  lui Woody Allen să fie închinate nu doar problematicii condiției umane, ci și unor spații geografice încântătoare, văzute dintr-o perspectivă lirică, poetică.) Având un final ușor neobișnuit, cu o poantă specifică acestui regizor, ca toate filmele maestrului, pelicula transmite mesajul că omul are nevoie nu doar de certitudini, adevăruri absolute, tranșante, ci și de mister, vrajă, magie. Oricât încerci să găsești raționalul, există părți ale vieții ce nu pot fi descifrate, iar iubirea se naște și din magie, vrajă, mister.

Publicat în FILME | Comentariile sunt dezactivate pentru ”Magic in the Moonlight”- pledoarie pentru magie, vrajă, mister

DESPRE OAMENI

Sărbătorile sunt despre familie și alți oameni cu care ne-am întâlnit pe parcursul călătoriei noastre prin viață. Suntem împliniți dacă avem bucate înainte-ne, dacă respectăm tradițiile (pe care, unele dintre ele, chiar noi le-am creat), dacă toți ai noștri sunt bine, iar cei plecați în ceruri sunt în gândurile noastre. Suntem încântați când cineva drag și-a amintit de noi. Suntem fericiți când urări originale ne emoționează sufletul secătuit de cuvinte balsam. Suntem și pustiiți când am vrea să auzim anumite cuvinte, de la anumiți oameni. Nu se schimbă nici ordinea planetelor, nu se face nici gaură în cer, dar se deschide o mică cicatrice pe care o vor astupa în timp alte vorbe și alți oameni. Căci Sărbătorile sunt despre oameni și cu oameni mai răi sau mai buni, așa cum îi merităm. Pe unii îi alegem, alții ne aleg ei. Împreună, mai răi sau mai buni  călătorim prin viață chiar și în vreme de SĂRBĂTOARE.

Publicat în ale vieții | Comentariile sunt dezactivate pentru DESPRE OAMENI

DE LA CONJUNCTIV ȘI VIITOR LA PERFECT COMPUS

E inflație de vorbe în perioada asta, o bogăție de verbe la conjunctiv și viitor, o pletoră de cuvinte din aria semantică a binelui. Dar câte dintre aceste gânduri au șansa de a se materializa în acțiuni devenite, pe parcursul unui an, niște verbe la perfect compus? Câte dorințe  ajung deșeuri de visuri, câte așteptări rămân la pragul caselor noastre?

Nu vă doresc decât să aveți satisfacția ca toate verbele din urările primite să aibă parcursul complet și să devină, la anul pe vremea asta, niște acțiuni îndeplinite, într-un bilanț personal, pozitiv și plin de împliniri! LA MULȚI ANI!

Publicat în ale vieții | Etichetat , , | Comentariile sunt dezactivate pentru DE LA CONJUNCTIV ȘI VIITOR LA PERFECT COMPUS

Ave, stulte!

Trebuie să fie cineva care să-i strice otiumul, normal, un prost,  trezit, resuscitat de câteva rânduri care îl privesc și pe el, căci universul stă pe loc dacă nu intervine pocitania în problemă. El stabilește și repere spațio-temporale, pentru a fi reperat pe mapamond, în trecerea clipelor către marea eternitate. Nimeni nu-i răspunde, dar el e fericit: și-a marcat prostia genuină și acum poate continua să existe, să băltească în sfânta mediocritate. Îi place când prostul se bagă în seamă, când semnalizează de la mare distanță, când își găsește un binemeritat loc ca o virgulă puturoasă între un subiect sordid și un predicat neputincios.

Ave, stulte!

Publicat în ale vieții | Etichetat , , | Comentariile sunt dezactivate pentru Ave, stulte!

Pescărușii iubirii noastre

 

 

Pescărușii iubirii noastre țipă de foame,

Zboară spre văzduhul despărțirii noastre.

Fără apă și fără nisip,

Fără castele construite în jurul cuvintelor noastre,

Iubirea noastră moare de neputință.

Ne-am mutam amândoi în singurătate

Și așteptăm să se topească la soare iluziile.

Bem picături de antidot solidificat în amintiri cu îngeri,

Ne ajutăm de cârje să ascultăm cântecele sentimentelor noastre.

Pescărușii iubirii noastre țipă de frig.

S-a lăsat întunericul peste marea nepăsării universale.

Publicat în POEZIE | Etichetat | Comentariile sunt dezactivate pentru Pescărușii iubirii noastre